Z nadejściem czerwca 2021 roku, na polskich autostradach i drogach ekspresowych zaszły znaczące zmiany. W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków komunikacyjnych w Polsce, wprowadzone zostały nowe regulacje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Nieodłącznym elementem bezpiecznej jazdy jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Aby przestrzegać nowych zasad i podróżować bezpiecznie, warto znać kilka podstawowych zasad.

Dlaczego nowe przepisy?

Polska niestety od lat znajduje się na niechlubnych czołowych miejscach w Europie pod względem liczby poszkodowanych w wypadkach drogowych. Częste przyczyny to nadmierna prędkość, ignorowanie zasad pierwszeństwa, a także jazda pod wpływem alkoholu. Do listy niebezpieczeństw doszła również jazda na zderzaku, szczególnie niebezpieczna na szybkich drogach takich jak A2 czy S8.

Bezpieczna odległość – jak to działa?

Nowelizacja przepisów wprowadza proste, ale skuteczne rozwiązanie – odległość pomiędzy pojazdami powinna wynosić co najmniej połowę prędkości, z jaką się poruszamy. Oznacza to, że jadąc 100 km/h, musimy zachować co najmniej 50 metrów odstępu od pojazdu przed nami. Ta zasada nie dotyczy momentu wyprzedzania.

Jak oszacować odległość?

Dla wielu kierowców wyzwanie stanowi oszacowanie właściwej odległości. Ministerstwo Infrastruktury sugeruje, by w tym celu korzystać ze słupków kilometrowych, które umieszczone są co 100 metrów. Inną metodą jest reguła trzech sekund, zalecana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Polega ona na utrzymaniu takiego dystansu, aby obiekt obok drogi był minięty przez nasz pojazd nie wcześniej niż 3 sekundy po tym, jak minął go samochód jadący przed nami.

Konsekwencje niestosowania się do przepisów

Za nieprzestrzeganie nowych zasad grozi mandat od 100 do 200 złotych. Nie jest do końca jasne, jak policja będzie sprawdzać zachowanie odpowiedniej odległości, ale możliwe jest, że zostaną wprowadzone specjalne urządzenia pomiarowe.

Dostosuj prędkość do warunków

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko zachowanie odpowiedniego dystansu, ale też dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze oraz do własnych umiejętności. Zawsze warto pamiętać o rozsądku, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych. Regularne przerwy podczas długich podróży to także klucz do bezpiecznej jazdy.

Podsumowanie

Wprowadzenie nowych przepisów ma kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Wszystko jednak zależy od nas, kierowców, oraz od działalności policji. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać regulacji dotyczących odległości między pojazdami. A w przypadku wypadku, pamiętaj, że nasza firma Luk-Pol z Tomaszowa Mazowieckiego jest zawsze gotowa zaoferować pomoc, w tym autoholowanie czy mobilny serwis.