Holowanie ciężarówek: jak to robić bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Kiedy twoje auto osobowe odmawia posłuszeństwa na trasie, pomoc drogowa szybko zajmie się jego transportem. Jednak w przypadku ciężarówek, sprawa wygląda nieco inaczej. Holowanie takich pojazdów wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy. W Luk-Pol z Tomaszowa Mazowieckiego znamy te wyzwania jak nikt inny. Pozwól, że podzielimy się z Tobą kluczowymi zasadami holowania ciężarówek, abyś wiedział, jak postępować w sytuacji awaryjnej.

Kiedy możesz holować samochód ciężarowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na autostradach i drogach ekspresowych, takich jak A1 czy A2 pod Łodzią, holowanie może być realizowane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy pomocy drogowej. Używają one do tego celu profesjonalnych lawet. Jeśli jednak awaria TIR-a lub innego pojazdu ciężarowego nastąpiła poza tymi trasami, holowanie jest możliwe, ale wymaga użycia tzw. sztywnego holu i spełnienia szeregu warunków dotyczących masy i mocy pojazdu holującego oraz kwalifikacji kierowców.

Jakie są główne zasady holowania ciężarówek?

Holowanie ciężarówki, niezależnie od miejsca, wymaga przestrzegania kilku kluczowych zasad. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość zestawu pojazdów nie może przekraczać 30 km/h. Wszystkie pojazdy muszą mieć włączone światła mijania. Dodatkowo, pojazd ciągnięty należy odpowiednio oznaczyć, by był widoczny dla innych uczestników ruchu. Ważne jest, aby pamiętać, że używanie świateł awaryjnych podczas holowania jest zabronione – każdy manewr należy sygnalizować za pomocą kierunkowskazów.

Dlaczego warto powierzyć holowanie ciężarówki profesjonalistom?

Choć istnieje możliwość samodzielnego holowania ciężarówek, to zadanie wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również umiejętności i doświadczenia. W Luk-Pol posiadamy odpowiednie lawety oraz doświadczonych kierowców, dzięki czemu holowanie odbywa się szybko i bezpiecznie. Decydując się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy, masz pewność, że Twoja ciężarówka trafi do celu w nienaruszonym stanie.

Luk-Pol: Twoja pomoc drogowa w Tomaszowie Mazowieckim i okolicach

Jesteśmy do Twojej dyspozycji 24h na dobę. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz holowania ciężarówki, TIR-a, czy auta osobowego, zawsze możesz na nas liczyć. Dzięki naszej szerokiej ofercie usług i nowoczesnemu sprzętowi, jesteśmy w stanie sprostać każdemu wyzwaniu. Pamiętaj, że w drodze liczy się bezpieczeństwo – zarówno Twoje, jak i innych uczestników ruchu. W przypadku awarii, zamiast ryzykować samodzielne holowanie, lepiej powierzyć to zadanie ekspertom z Luk-Pol.