Nieoczekiwane zdarzenia losowe w postaci awarii lub wypadku samochodu mogą przytrafić się każdemu kierowcy. W takiej sytuacji stają przed dylematem skorzystania z holowania przez inny pojazd lub wezwania pomocy drogowej z lawetą. Wybór opcji jest ściśle uzależniony od parametrów technicznych auta, ale również miejsca zdarzenia i rodzaju usterki. Warto więc poznać podstawowe zasady transportu uszkodzonego samochodu.

Pomoc innego kierowcy

Holowanie auta za pomocą linki lub drąga holowniczego stanowi duże wyzwanie dla obydwu kierowców aut. Przede wszystkim wymaga sprawnej komunikacji pomiędzy nimi na przykład poprzez telefon komórkowy z włączonym trybem głośno mówiącym. W przypadku połączenia na sztywno drąg nie może przekraczać długości 3 metrów. Znacznie popularniejszym sposobem wśród kierowców jest jednak linka holownicza mająca pomiędzy 4 a 6 metrów. Tych wartości nie można przekraczać, ponieważ tylko one zapewniają bezpieczne holowanie do najbliższego parkingu lub warsztatu mechanicznego. Ponadto musi być ona we wzór biało-czerwonych pasów, a w przeciwnym razie należy przymocować do niej chorągiewkę w kolorze żółtym bądź czerwonym.

W tego rodzaju działaniu obowiązuje kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie jest wymagane przez Kodeks Drogowy. Przede wszystkim samochód holowany musi być oznaczony na zewnątrz po lewej stronie z tyłu trójkątem ostrzegawczym. To na tym kierowcy ciąży obowiązek pilnowania, aby linka była cały czas napięta. Holujący natomiast nie powinien przekraczać prędkości 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim, nawet na drodze ekspresowej. Pojazdy powinny poruszać się zawsze prawym pasem ruchu, a ponadto obydwa pojazdy muszą sygnalizować manewr jego zmiany lub skrętu. Najlepiej także w takiej sytuacji omijać ruchliwe trasy.

Profesjonalna pomoc drogowa

Nie zawsze jednak opisany powyżej sposób jest dozwolony do zastosowania w praktyce. Dzieje się tak w przypadku, gdy układ hamulcowy, kierowniczy lub oświetlenie są niesprawne. Nie można również holować taką metodą samochodów a napędem 4 × 4, hybrydowym, elektrycznym, a także tych wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, zawieszenie podwyższone, pneumatyczne lub hydropneumatyczne. Wszystko ze względu na fakt, że może się to skończyć dodatkową poważną i kosztowną usterką pojazdu. Udział drugiego kierowcy w tym zakresie jest również definitywnie zabroniona na autostradzie.

W takich sytuacjach należy wezwać specjalistów z odpowiednim sprzętem, na przykład z Firmy Pomocy Drogowej Luk – Pol, mającej swoją siedzibę w miejscowości Tomaszów Mazowiecki. Uszkodzony pojazd zostaje umieszczony za pomocą wysięgników oraz podnośników na lawecie, która stanowi integralną część odpowiednio przystosowanego do tego samochodu. Taką metodę stosuje się do aut, które uległy niespodziewanej awarii, na przykład usterce czujnika, źle zatankowanego paliwa lub problemów z ogumieniem. Z kolei w sytuacji wypadku i wraków często wykorzystuje się lawety łańcuchowe bądź hakowe, gdzie mocowania przywiązuje się wokół osi samochodu. Profesjonalne usługi pomocy drogowej pozwalają na szybkie oraz bezproblemowe przetransportowanie wszystkich rodzajów pojazdu.